ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 23/09/2020 06:03

Handke merr zyrtarisht çmimin Nobel, protesta në vendin ku mbahej ceremonia

Handke merr zyrtarisht çmimin Nobel, protesta në vendin ku mbahej ceremonia
Dhjetëra protestues sfiduan temperaturat e ulëta në Suedi për të shprehur kundërshtinë e tyre për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke, për shkak të mbështetjes së tij për liderin serb, ...
GazetaTema | 10-Dec-2019 21:36
Dhjetëra protestues sfiduan temperaturat e ulëta në Suedi për të shprehur kundërshtinë e tyre për dhënien e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke, për shkak të mbështetjes së tij për liderin serb, ...

Vuçiç uron Peter Handke: Urime për Nobelin, Serbia ju konsideron mik
Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, nuk ka zhgënjyer për rastin “Handke”, duke e uruar shkrimtarin kontravers austriak për marrjen e Nobelit në Letërsi. “I dashur mik, pranoni urimet e mia të sinqerta. Si laureat i Çmimit ...
GazetaTema | 10-Dec-2019 20:34
Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, nuk ka zhgënjyer për rastin “Handke”, duke e uruar shkrimtarin kontravers austriak për marrjen e Nobelit në Letërsi. “I dashur mik, pranoni urimet e mia të sinqerta. Si laureat i Çmimit ...

Serbët e nderojnë Handken në Graçanicë
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...
Telegrafi | 10-Dec-2019 22:22
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...

Maqedonia bojkotoi ndarjen e Çmimit Nobel për literaturë
Maqedonia iu bashkua bojkotit të ndarjes së Çmimit Nobel për literaturë, shkrimtarit kontravers Peter Handke. Shumica e vendeve nga Ballkani e bojkotuan ndarjen e Çmimit nobel për shkak se Handke, gjatë viteve e ...
Telegrafi | 10-Dec-2019 22:13
Maqedonia iu bashkua bojkotit të ndarjes së Çmimit Nobel për literaturë, shkrimtarit kontravers Peter Handke. Shumica e vendeve nga Ballkani e bojkotuan ndarjen e Çmimit nobel për shkak se Handke, gjatë viteve e ...

“Lumë” refuzimesh! Pas Shqipërisë, Maqedonia e Veriut bojkoton ceremoninë e“Nobelit” për Peter Handke
MAQEDONI E VERIUT Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së çmimit “Nobel” në letërsi për Peter ...
BalkanWeb | 10-Dec-2019 15:28
MAQEDONI E VERIUT Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së çmimit “Nobel” në letërsi për Peter ...

Irritimi me Peter Handke, suedezja Christina Doctare kthen çmimin Nobelin për Paqe marrë në 88-ën
Christina Doctare, një gazetare suedeze që mori çmimin Nobel për Paqen në vitin 1988 si anëtar i Forcës së Paqësimit të Kombeve të Bashkauara, e ktheu këtë njohje prestigjioze në shenjë proteste ndaj Nobelit në Letërsi ...
Tesheshi | 11-Dec-2019 00:20
Christina Doctare, një gazetare suedeze që mori çmimin Nobel për Paqen në vitin 1988 si anëtar i Forcës së Paqësimit të Kombeve të Bashkauara, e ktheu këtë njohje prestigjioze në shenjë proteste ndaj Nobelit në Letërsi ...

Protesta në Stokholm kundër çmimit Nobel për Handke
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, transmeton gazeta KOHA. Shkrimtari austriak që e ...
Koha.mk | 11-Dec-2019 00:05
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, transmeton gazeta KOHA. Shkrimtari austriak që e ...

Poeti kosovar që jeton në Suedi, kundër çmimit për Handken: Më vjen turp
Disa shtete bojkotuan këtë ceremoni pikërisht në mbështetje të Kosovës, ndërsa në kryeqendrën suedeze pati edhe protesta ku në fokus ishte flamuri kuq e zi. Përveç kësaj mjekja suedeze Christina Doctare e kthen prapa ...
Lajminet | 10-Dec-2019 23:57
Disa shtete bojkotuan këtë ceremoni pikërisht në mbështetje të Kosovës, ndërsa në kryeqendrën suedeze pati edhe protesta ku në fokus ishte flamuri kuq e zi. Përveç kësaj mjekja suedeze Christina Doctare e kthen prapa ...

Vuçiq uron Handken për Nobelin: Ky çmim është edhe për cilësitë morale që ke
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka uruar shkrimtarin austriak Peter Handke për Nobelin e fituar në letërsi, i cili ka mbrojtur gjenocidin që kreh Sllobodon Millosheviqi në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë. Vuçiq për më ...
Klan Kosova | 10-Dec-2019 23:47
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka uruar shkrimtarin austriak Peter Handke për Nobelin e fituar në letërsi, i cili ka mbrojtur gjenocidin që kreh Sllobodon Millosheviqi në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë. Vuçiq për më ...

Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes
Fizikanja suedeze, Christina Doctare, ka njoftuar të martën se do të kthejë çmimin Nobel për Paqe të fituar më 1988 për shkak të laureatit të sivjetmë të Nobelit për Letërsi, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin në ...
Koha.net | 10-Dec-2019 23:38
Fizikanja suedeze, Christina Doctare, ka njoftuar të martën se do të kthejë çmimin Nobel për Paqe të fituar më 1988 për shkak të laureatit të sivjetmë të Nobelit për Letërsi, Peter Handke, i cili mohon gjenocidin në ...

Akademia Suedeze i përgjigjet kryeakademikut Kraja: E vlerësuam veprën e Handkes, jo atë
Akademia Suedeze ia ka kthyer letrën kreut të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Krajës, lidhur me kërkesën e këtij të fundit që të anulohet çmimi Nobel, i dhënë për shkrimtarin austriak proserb, Peter ...
Koha.net | 19-Nov-2019 14:57
Akademia Suedeze ia ka kthyer letrën kreut të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Krajës, lidhur me kërkesën e këtij të fundit që të anulohet çmimi Nobel, i dhënë për shkrimtarin austriak proserb, Peter ...

Erdogan: Turp ndarja e Çmimit Nobel për një person që mbron vrasësin e dhjetëra mijëra muslimanëve
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, lidhur me ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke, ka deklaruar se ky vendim është “një turp”, raporton AA. “Është turp ndarja e ...
Shenja | 10-Dec-2019 23:31
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, lidhur me ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke, ka deklaruar se ky vendim është “një turp”, raporton AA. “Është turp ndarja e ...

Protesta në Stokholm kundër çmimit Nobel për Handke (VIDEO)
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, njofton Klan Kosova. Shkrimtari austriak që e ...
Medial | 10-Dec-2019 23:28
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, njofton Klan Kosova. Shkrimtari austriak që e ...

Protesta në Stokholm kundër çmimit Nobel për Handke (VIDEO)
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, njofton Klan Kosova. Shkrimtari austriak që e ...
Klan Kosova | 10-Dec-2019 23:28
Rrugët e Stokholmit të Suedisë u mbushën me protestues. Shumë njerëz kanë dalë të shprehin zemërimin e tyre për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë autorit Peter Handke, njofton Klan Kosova. Shkrimtari austriak që e ...

Fjalimi i fuqishëm i poetit kosovar që jeton në Suedi, kundër çmimit për Handken: Më vjen turp..
Dhënia e çmimit për një shkrimtar austriak Peter Handken ka shkaktuar një polemikë të madhe dhe zemërim publik në lidhje me mbështetjen e tij për regjimin Slobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, dhe ...
Indeks Online | 10-Dec-2019 23:18
Dhënia e çmimit për një shkrimtar austriak Peter Handken ka shkaktuar një polemikë të madhe dhe zemërim publik në lidhje me mbështetjen e tij për regjimin Slobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, dhe ...

Mjekja suedeze e kthen prapa çmimin Nobel për shkak të Handkes
Dhënia e çmimit për një shkrimtar austriak Peter Handken ka shkaktuar një polemikë të madhe dhe zemërim publik në lidhje me mbështetjen e tij për regjimin Slobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, dhe ...
Aktuale.MK | 10-Dec-2019 23:03
Dhënia e çmimit për një shkrimtar austriak Peter Handken ka shkaktuar një polemikë të madhe dhe zemërim publik në lidhje me mbështetjen e tij për regjimin Slobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi, dhe ...

Serbët e nderojnë Handken pak kilometra larg Prishtinës
Për shkak të qëndrimit të tij ndaj serbëve gjatë bombardimeve dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, Peter Handke, autori i cili mori çmimin Nobel në letërsi dhe i cili njihet si mbështetës i Sllobodan ...
Gazeta Monitor | 10-Dec-2019 23:00
Për shkak të qëndrimit të tij ndaj serbëve gjatë bombardimeve dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, Peter Handke, autori i cili mori çmimin Nobel në letërsi dhe i cili njihet si mbështetës i Sllobodan ...

Vuçiq: Nobelin për Handken, Serbia e përjeton si për vete
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e uroi shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili të martën pranoi Çmimin Nobel për Letërsi, transmeton RTK “Serbia ju konsideron mik të vërtetë. Më lejoni t’ju them se Çmimin ...
Portalb | 10-Dec-2019 22:55
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e uroi shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili të martën pranoi Çmimin Nobel për Letërsi, transmeton RTK “Serbia ju konsideron mik të vërtetë. Më lejoni t’ju them se Çmimin ...

Serbët e nderojnë Handken në Graçanicë
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...
Medial | 10-Dec-2019 22:54
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...

Serbët e nderojnë Handken në Graçanicë
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...
Arbresh | 10-Dec-2019 22:48
Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved