ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 04/08/2020 03:53

Maqedonia jo si Shqipëria, Zaev: Dakord për vetting-un, por të mos mbetemi pa gjykata

Maqedonia jo si Shqipëria, Zaev: Dakord për vetting-un, por të mos mbetemi pa gjykata
Kreu i qeverisë maqedonase, Zoran Zaev, pas promovimit të platformës “financa të hapura”, ka komentuar edhe idenë për vetting në gjyqësor. Zaev theksoi se vetting-u duhet të realizohet, dhe jo vetëm në gjyqësor por edhe ...
Top Channel | 20-Nov-2019 18:56
Kreu i qeverisë maqedonase, Zoran Zaev, pas promovimit të platformës “financa të hapura”, ka komentuar edhe idenë për vetting në gjyqësor. Zaev theksoi se vetting-u duhet të realizohet, dhe jo vetëm në gjyqësor por edhe ...

“Do t’ua shkund brekët të gjithëve”, mesazhi i fortë i prokurores për gjyqtarët pas vendimit të fundit
“Nëse ti dhe Këshilli e keni liruar Katicën, ta dish se do tua shkund brekët të gjithëve në Këshill, me hetim financiar. Për shkak të gjykatësve si ju, kurrë nuk do të hyjmë në BE. Nëse nuk është Këshilli yt, kërkoj ...
BalkanWeb | 20-Nov-2019 18:35
“Nëse ti dhe Këshilli e keni liruar Katicën, ta dish se do tua shkund brekët të gjithëve në Këshill, me hetim financiar. Për shkak të gjykatësve si ju, kurrë nuk do të hyjmë në BE. Nëse nuk është Këshilli yt, kërkoj ...

Dalin mesazhet e prokurores, dërguar gjykatësve: Do t’ju shkund nga brekët
“Nëse ti dhe Këshilli e keni liruar Katicën, ta dish se do tua shkund brekët të gjithëve në Këshill, me hetim financiar. Për shkak të gjykatësve si ju, kurrë nuk do të hyjmë në BE. Nëse nuk është Këshilli yt, kërkoj ...
GazetaTema | 20-Nov-2019 17:24
“Nëse ti dhe Këshilli e keni liruar Katicën, ta dish se do tua shkund brekët të gjithëve në Këshill, me hetim financiar. Për shkak të gjykatësve si ju, kurrë nuk do të hyjmë në BE. Nëse nuk është Këshilli yt, kërkoj ...

Maqedoni, a do të ketë veting për gjykatësit dhe prokurorët?
Të gjithë janë për veting, por të gjithë në mënyrë të ndryshme e kuptojnë vetingun dhe askush nuk ka koncept të qartë se si do të zbatohej vetingu. Pushteti dhe opozita maqedonase në vend se t’i përafrojnë qëndrimet ata ...
Telegrafi | 20-Nov-2019 18:17
Të gjithë janë për veting, por të gjithë në mënyrë të ndryshme e kuptojnë vetingun dhe askush nuk ka koncept të qartë se si do të zbatohej vetingu. Pushteti dhe opozita maqedonase në vend se t’i përafrojnë qëndrimet ata ...

Zaev: Nuk duam vetting si në Shqipëri, mund të mbetemi pa Gjykata
Propozimit të pak ditëve më parë të Bashkimit Europian drejtuar Maqedonisë së Veriut që të kalojë në sitën e vetingut gjyqtarët dhe prokurorët i është përgjigjur kryeministri Zoran Zaev. Shefi I qeverise I ka kujtuar ...
VizionPlus | 20-Nov-2019 15:19
Propozimit të pak ditëve më parë të Bashkimit Europian drejtuar Maqedonisë së Veriut që të kalojë në sitën e vetingut gjyqtarët dhe prokurorët i është përgjigjur kryeministri Zoran Zaev. Shefi I qeverise I ka kujtuar ...

Zaev refuzon të ‘eksportojë” modelin shqiptar të vettingut: “Jo një sistemi pa gjykata”
Pikërisht në pikun e debatit për Reformën në Drejtësi, kur disa e quajnë histori suksesi dhe disa e shohin si dështim, një përgjigje nëse standarti shqipëtar është i mirë për tu eksportuar vjen nga fqinjët tanë. ...
Lapsi | 20-Nov-2019 18:17
Pikërisht në pikun e debatit për Reformën në Drejtësi, kur disa e quajnë histori suksesi dhe disa e shohin si dështim, një përgjigje nëse standarti shqipëtar është i mirë për tu eksportuar vjen nga fqinjët tanë. ...

ASH: Shqiptarët dergjen burgjeve pa prova, Katica Janeva pushon në shtëpi
Nga partia opozitare Aleanca për Shqiptarët thonë se po bëhemi dëshmitarë të një realiteti të hidhur dhe të një sistemi gjyqësorë gjithmonë e më të korruptuar. Po bëhemi dëshmitarë të drejtësisë së një anshme dhe të ...
Telegrafi | 20-Nov-2019 16:21
Nga partia opozitare Aleanca për Shqiptarët thonë se po bëhemi dëshmitarë të një realiteti të hidhur dhe të një sistemi gjyqësorë gjithmonë e më të korruptuar. Po bëhemi dëshmitarë të drejtësisë së një anshme dhe të ...

Këshilli Gjyqësor dënon sjelljen e Ruskovskës
Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së veriut dënon me forcë sjelljen e prokurores publike, Vilma Ruskovska dhe konsideron se ajo shkel Kodin Etikë të Prokurorëve Publikë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Nga ...
Telegrafi | 20-Nov-2019 15:44
Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së veriut dënon me forcë sjelljen e prokurores publike, Vilma Ruskovska dhe konsideron se ajo shkel Kodin Etikë të Prokurorëve Publikë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Nga ...

Bëhen të ditur emrat e tre gjykatësve që i mundësuan Janevës daljen nga burgu
Gjykatësit Jani Niça, Safet Kadri dhe Zoran Dimitrievski janë tre gjykatësit të cilët dje pasdite lëshuan në paraburgim shtëpiak prokuroren speciale Katica Janeva, pasi ajo kaloi 94 ditë në paraburgim për rastin ...
Telegrafi | 20-Nov-2019 14:42
Gjykatësit Jani Niça, Safet Kadri dhe Zoran Dimitrievski janë tre gjykatësit të cilët dje pasdite lëshuan në paraburgim shtëpiak prokuroren speciale Katica Janeva, pasi ajo kaloi 94 ditë në paraburgim për rastin ...

Maqedonia jo si Shqipëria, Zaev: Dakord për vetting-un, por të mos mbetemi pa gjykata
Zaev theksoi se vetting-u duhet të realizohet, dhe jo vetëm në gjyqësor por edhe në institucionet tjera, mirëpo, sipas tij, shteti duhet të sigurohet nëse ka kapacitete e duhura për kryerjen e këtij procesi. “Populli ...
Lajminet | 20-Nov-2019 18:49
Zaev theksoi se vetting-u duhet të realizohet, dhe jo vetëm në gjyqësor por edhe në institucionet tjera, mirëpo, sipas tij, shteti duhet të sigurohet nëse ka kapacitete e duhura për kryerjen e këtij procesi. “Populli ...

Prokuroria Publike: Reagimi i Ruskovskës ka qenë për shkak të dëshpërimit momental
Prokuroria Themelore Publike përmes një komunikate informon se i ndjek reagimet pas vendimit të Gjykatës së Apelit, që Katica Janevës masa e paraburgimit t’i zëvendësohet me atë të arrestit shtëpiak, në lidhje me rastin ...
Telegrafi | 20-Nov-2019 14:23
Prokuroria Themelore Publike përmes një komunikate informon se i ndjek reagimet pas vendimit të Gjykatës së Apelit, që Katica Janevës masa e paraburgimit t’i zëvendësohet me atë të arrestit shtëpiak, në lidhje me rastin ...

Arresti shtëpiak i Janevës,VMRO-DPMNE: Skenar dhe teatër i turpshëm, me paramendim
Dalja e Janevës nga Shutka, për VMRO-DPMNE-në është një skenar dhe teatër i turpshëm, me paramendim. Zoran Zaev së pari në një takim liderësh, disa muaj më parë njoftoi se do të duhej të lirohej nga paraburgimi Katica ...
Aktuale.MK | 20-Nov-2019 18:32
Dalja e Janevës nga Shutka, për VMRO-DPMNE-në është një skenar dhe teatër i turpshëm, me paramendim. Zoran Zaev së pari në një takim liderësh, disa muaj më parë njoftoi se do të duhej të lirohej nga paraburgimi Katica ...

Zaev: Na duhet nje vetting, po jo si e Shqiperise. Ta nisim nga politika
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është i qartë se vendit të tij i duhet një reformë jo vëtëm në drejtësi, por edhe në politikë. Por Zaev shprehet se duhet një reformë e besueshme e cila të mos e lejë ...
Lajmi i Fundit | 20-Nov-2019 17:36
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është i qartë se vendit të tij i duhet një reformë jo vëtëm në drejtësi, por edhe në politikë. Por Zaev shprehet se duhet një reformë e besueshme e cila të mos e lejë ...

Kamçevit nuk i jepet pasaportë e përkohshme
Gjykata Penale në Shkup informon se gjyqtari nuk ka refuzuar kërkesën për dhënien e pasaportës të përkohshme për të akuzuarit në rastin “Perandoria”, biznesmenit Orce Kamçev dhe Cvetan Pandeleski, pronar i kompanisë ...
Telegrafi | 20-Nov-2019 14:06
Gjykata Penale në Shkup informon se gjyqtari nuk ka refuzuar kërkesën për dhënien e pasaportës të përkohshme për të akuzuarit në rastin “Perandoria”, biznesmenit Orce Kamçev dhe Cvetan Pandeleski, pronar i kompanisë ...

ASH: Shqiptarët dergjen burgjeve pa prova, Katica Janeva pushon në shtëpi
Nga partia opozitare Aleanca për Shqiptarët thonë se po bëhemi dëshmitarë të një realiteti të hidhur dhe të një sistemi gjyqësorë gjithmonë e më të korruptuar. Po bëhemi dëshmitarë të drejtësisë së një anshme dhe të ...
Arbresh | 20-Nov-2019 17:24
Nga partia opozitare Aleanca për Shqiptarët thonë se po bëhemi dëshmitarë të një realiteti të hidhur dhe të një sistemi gjyqësorë gjithmonë e më të korruptuar. Po bëhemi dëshmitarë të drejtësisë së një anshme dhe të ...

Reagime partiake për arrestin shtëpiak të Janevës
Një ditë pas vendimit të Apelit që ish shefja e PSP-së, Katica Janeva, paraburgimin ta vazhdojë në shtëpi, Kryeministri Zoran Zaev u thirr në raportin e Pribës dhe nuk u përgjigj për rastin e Janevës. Tha se është për ...
TetovaSot | 20-Nov-2019 16:58
Një ditë pas vendimit të Apelit që ish shefja e PSP-së, Katica Janeva, paraburgimin ta vazhdojë në shtëpi, Kryeministri Zoran Zaev u thirr në raportin e Pribës dhe nuk u përgjigj për rastin e Janevës. Tha se është për ...

Bashkim Selmani: Lirimi i Janevës, një akt i turpshëm
Lirimi nga paraburgimi i shumë ish funksionarëve shtetëror të akuzuar për vepra të rënda penale hap çështjen se cili është kuptimi i ekzistimit të kësaj mase. Kështu thotë profesori Bashkim Selmani, pasi që mbrëmë ...
Albportali | 20-Nov-2019 16:48
Lirimi nga paraburgimi i shumë ish funksionarëve shtetëror të akuzuar për vepra të rënda penale hap çështjen se cili është kuptimi i ekzistimit të kësaj mase. Kështu thotë profesori Bashkim Selmani, pasi që mbrëmë ...

Këshilli Gjyqësor dënon sjelljen e Ruskoskës
Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut rreptësisht e dënon sjelljen e prokurores publike Vilma Ruskoska dhe konsideron se është në kundërshtim me Kodin Etik të prokurorëve publikë. Nga Këshilli Gjyqësor ...
TetovaSot | 20-Nov-2019 16:47
Këshilli Gjyqësor i Republikës së Maqedonisë së Veriut rreptësisht e dënon sjelljen e prokurores publike Vilma Ruskoska dhe konsideron se është në kundërshtim me Kodin Etik të prokurorëve publikë. Nga Këshilli Gjyqësor ...

“Do t’ju shkund nga brekët”, SMS-ja e prokurores ndaj gjykatësve që liruan Katica Janevën
“Do t’ju shkund nga brekët, gjithë Këshillin”, kjo ka qenë porosia SMS e prokurores Vilma Ruskovska, drejtuar ndaj gjykatësve të Apelit që kishin vendosur lirimin nga paraburgimi të ish-kryeprokurores speciale, Katica ...
Ina-Online | 20-Nov-2019 16:38
“Do t’ju shkund nga brekët, gjithë Këshillin”, kjo ka qenë porosia SMS e prokurores Vilma Ruskovska, drejtuar ndaj gjykatësve të Apelit që kishin vendosur lirimin nga paraburgimi të ish-kryeprokurores speciale, Katica ...

(VIDEO) Gjykatësja Dimishkova merret në pyetje për rastin “Zhvatja”
Gjykatësja e procedurës paraprake në Gjykatën Penale të Shkupit, Vesna Dimishkova, është ftuar në Prokurorinë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion të japë njoftime të caktuara, konfirmuan nga Prokuroria. Nga Prokuroria ...
Shenja | 20-Nov-2019 16:37
Gjykatësja e procedurës paraprake në Gjykatën Penale të Shkupit, Vesna Dimishkova, është ftuar në Prokurorinë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion të japë njoftime të caktuara, konfirmuan nga Prokuroria. Nga Prokuroria ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved