ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 10/07/2020 02:06

ikub.al
Abaz Hado. Ekspozitë me punime të realizuara gjatë pandemisë
Abaz Hado. Ekspozitë me punime të realizuara gjatë pandemisë
Nje ekspozite krejt ndryshe, per arsye se nisi ne momente shume specifike per artistin, ku pa u qetesuar akoma nga termeti vendi yne u godit nga COVID-19. Ne nje periudhe aspak te lehte kjo ekspozite e bukur do te ...
ikub.al | para 5 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Restaurohet piktura murale “Bashkimi i principatave shqiptare” në Muzeun Historik
Restaurohet piktura murale “Bashkimi i principatave shqiptare” në Muzeun Historik
“Kjo pikture murale me permasa 2.45 m gjeresi dhe 7.95 m gjatesi eshte realizuar nga piktori Fatmir Haxhiu ne vitin 1981 dhe u demtua nga termeti i 26 nentorit 2019”, shprehet IKTK.
ikub.al | para 5 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Tmerri i kombinatit. Dalin fakte të reja mbi ngjarjen
Tmerri i kombinatit. Dalin fakte të reja mbi ngjarjen
Siç dihet, nga tragjedia, sot eshte gjalle vetem Blerta, e cila arriti te shpetohet nga forcat e policise dhe ato zjarrfikese, thuajse ne prag te vdekjes. Nga te dhenat e deritanishme, grate dyshohet se i perkisnin nje ...
ikub.al | para 5 ore | 34 artikuj te ndërlidhur »

Itali. 229 raste të reja. Buletini i datës 09 Korrik 2020
Itali. 229 raste të reja. Buletini i datës 09 Korrik 2020
Te dhenat e 24 oreve te fundit te bera publike nga Emergjencat Civile ne Itali flasin per nje rritje te numrit te rasteve te reja, e cila konstatohet per te dyten dite radhazi. Sot jane regjistruar 229 raste te reja, ...
ikub.al | para 8 ore | 8 artikuj te ndërlidhur »

Si të mos çojmë dëm ushqimet
Si të mos çojmë dëm ushqimet
Nese deshironi te beheni pjese e kesaj nisme, ju rekomandohet te veproni si me poshte.
ikub.al | para 10 ore |

Urgjencë mjekësore
Urgjencë mjekësore
Ështe ai qe e hap dhe degjon zerin e kolegut qe i thote: - Shpejt, kemi nevoje per nje person te katert per poker - Erdha.. per 10 minuta jam atje.. Gruaja e degjon dhe e shqetesuar i thote: - Urgjence? Ështe e rende ...
ikub.al | para 10 ore |

"Pamja e lagur": stili i me i freskët i flokëve për në verë
"Pamja e lagur": stili i me i freskët i flokëve për në verë
Tendencat e flokeve e quajne ate me pamje te lagesht, por thjesht mund ta quajeni floke me efekt te lagur. Ky stil flokesh eshte e perkryer per veren, ne fakt kombinon aftesine per te mbajtur floket te rregullt dhe te ...
ikub.al | para 11 ore |

Kujdes! Ja çfarë ndodh kur një mizë qëndron në ushqimin tuaj
Kujdes! Ja çfarë ndodh kur një mizë qëndron në ushqimin tuaj
Per shembull ju mund ta hidhni menjehere ushqimin tuaj te shijshem.
ikub.al | para 11 ore |

Kur arredimi i apartamenteve tregon për shijen e keqe të pronarit
Kur arredimi i apartamenteve tregon për shijen e keqe të pronarit
Ekspertet e famshem te dizajnit te brendshem do te ndihmojne ne shmangien e gabimeve ne te ardhmen ose rregullimin e gabimeve te dizajnit qe mund te keni tashme.
ikub.al | para 12 ore |

Çiftet VIP që janë të martuar, por nuk jetojnë bashkë
Çiftet VIP që janë të martuar, por nuk jetojnë bashkë
Te dashuruar prej muajsh apo vitesh, keta personazhe VIP kane vendosur te ruajne pavaresine duke jetuar me vete. Zbuloni cilet jane.
ikub.al | para 12 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Foto që duhet t’i shikoni dy herë për t’i kuptuar
Foto që duhet t’i shikoni dy herë për t’i kuptuar
Per shembull, kur shikoni keto foto, te cilat jane realizuar ne momentin e duhur. Ja disa foto qesharake, per te cilat duhet te shikoni ... dhe me pas te shikoni perseri per t’i kuptuar.
ikub.al | para 12 ore |

Kinë. Epidemia e koronavirusit ka mbaruar
Kinë. Epidemia e koronavirusit ka mbaruar
Dr Zhang Wenhong, i cili ka udhehequr luften kunder COVID-19 ne Shanghai, e beri njoftimin sot ndersa po fliste ne Konferencen Boterore te Inteligjences Artificiale ne Shanghai. Ai gjithashtu tha qe puna per pergatitjen ...
ikub.al | para 12 ore | 4 artikuj te ndërlidhur »

Fustanet e kuq më ikonik në historinë e filmit
Fustanet e kuq më ikonik në historinë e filmit
Por fustani i kuq eshte nje veshje shume e veçante per raste. Ështe ai qe vesh kur deshiron qe te surprizash dike apo te jesh ne qender te vemendjes. Le te hedhim nje veshtrim ne disa nga fustanet e kuq me ikonike ne ...
ikub.al | para 12 ore |

8 Zakone të këqija që po ju shkatërrojnë thonjtë
8 Zakone të këqija që po ju shkatërrojnë thonjtë
Disa preferojne thonjte te paster dhe te palyer te cilat jane te kombinueshme me pjesen me te madhe te pamjeve, Por shume kliente jane mesuar ti kurojne dhe te kujdesen per to ne sallonet e bukurise dhe per momentin e ...
ikub.al | para 13 ore |

Vaksina kundër Covid-19. Anthony Fauci optimist
Vaksina kundër Covid-19. Anthony Fauci optimist
Fauci, Drejtori i Institutit Kombetar te Alergjive dhe Semundjeve Infektive, deklaroi se epidemia e koronavirusi ka te ngjare te vazhdoje te shfaqet, dhe eksperienca e krijuar do te na sherbeje per te ardhmen. Sipas ...
ikub.al | para 13 ore |

Kim Kardashian është zyrtarisht një miliardere
Kim Kardashian është zyrtarisht një miliardere
Por duket se ajo ka arritur maja te reja dhe per te eshte vertet nje gje e madhe qe bashkeshorti i saj e ka uruar ate ne Teitter ne menyren me te çuditshme te mundshme. Epo po flasim per Kanye West, keshtu qe çfare mund ...
ikub.al | para 13 ore | 21 artikuj te ndërlidhur »

Fëmijët e yjeve të rrokut të cilët gjetën rrugën e tyre për të arritur famën
Fëmijët e yjeve të rrokut të cilët gjetën rrugën e tyre për të arritur famën
Pyesim veten nese kjo do te thote se femijet e yjeve te rokut kane per qellim te behen muzikante te famshem apo thjesht ata kane me shume shanse per te shfaqur talentin e tyre. Ne vendosem te zbulojme se si duken ...
ikub.al | para 14 ore |

Një video e Bieta Sulos që ngre hije dyshimi...
Një video e Bieta Sulos që ngre hije dyshimi...
Ne kete video shfaqet artisti i ri Mato Lale, qe ne studion e Bietes ka intriguar se do t’i zere vendin Alban Dudushit. Historia e videos fillon me nje kenge ne te cilen rapper-i ka perfshire edhe Albanin. Bieta e ftoi ...
ikub.al | para 14 ore | 172 artikuj te ndërlidhur »

Imazhe me kohë të përkryer që ofrojnë një këndvështrim të ri për gjërat e zakonshme
Imazhe me kohë të përkryer që ofrojnë një këndvështrim të ri për gjërat e zakonshme
Dhe njerezit ne kete artikull arriten te kombinojne kohen dhe vendndodhjen.
ikub.al | para 14 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Make-up në verë: Këshillat e ekspertëve që të zgjasë sa më shumë
Make-up në verë: Këshillat e ekspertëve që të zgjasë sa më shumë
Nje make-up qe zgjat duket se eshte fjala kyce e grimit ne vere. Pa sakrifikuar ngjyren (dhe mbrojtjen), me produktet dhe keshillat e duhura mund te tregoni nje pamje bukurie e cila zgjat edhe pse mund te jeni ne plazh.
ikub.al | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Apel i Anthony Fauci-t mbi virusin
Apel i Anthony Fauci-t mbi virusin
“Ështe gabim nese ngushellojme veten me shkallen me te ulet te vdekjeve,” tha Dr Fauci. “Ka kaq shume gjera te tjera teper te rrezikshme dhe te keqija qe mund te shkaktoje ky virus; nuk duhet te biem ne vetekenaqesi te ...
ikub.al | para 15 ore | 119 artikuj te ndërlidhur »

Përse ky shtim i rasteve. Ç’po ndodh në Shqipëri me Covid-19?
Përse ky shtim i rasteve. Ç’po ndodh në Shqipëri me Covid-19?
Por perse po ndodh diçka e tille. Per me shume, epidemiologu Ilir Alimehmeti, ne nje interviste per ABCNews, ka dhene opinionin e tij. “Ne Shqiperi duhet te marrim parasysh disa pika: Se pari ne masat i morem shume me ...
ikub.al | para 15 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Koronavirusi në Shqipëri. Buletini i datës 09 Korrik 2020
Koronavirusi në Shqipëri. Buletini i datës 09 Korrik 2020
Mirela Cami. Drejtore e Operatorit te Sherbimeve te Kujdesit Shendetesor Aktualisht jane te shtruar 84 paciente ne spital, 11 paciente jane ne terapi intensive ne gjendje serioze dhe 6 prej tyre jane te intubuar, ne ...
ikub.al | para 15 ore | 111 artikuj te ndërlidhur »

Covid-19. Strategji e re e Komitetit të Ekspertëve në Shqipëri
Covid-19. Strategji e re e Komitetit të Ekspertëve në Shqipëri
Sipas ketij vendimi, mbajtja e maskave ne ambientet publike tashme do te jete me detyrim. “Ne ambientet e mbyllura do te jete e detyrueshem maska dhe do te kete gjoba dhe do te behet keto dite. Jane çeshtje te vendosura ...
ikub.al | para 16 ore | 19 artikuj te ndërlidhur »

Vaj kastori: përfitimet për flokët dhe qerpikët
Vaj kastori: përfitimet për flokët dhe qerpikët
Ushqen lekuren dhe trupin, por mbi te gjitha eshte shume i perfolur per kujdesin nda flokeve dhe qerpikeve. Per çfare po flasim? Vaj kastori, shpesh i harruar dhe megjithate ndoshta vaji me ushqyes kozmetik. Forcues dhe ...
ikub.al | para 16 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

Jo vetëm në kokë dhe në qafë ja ku do ta shihni foulardin këtë verë
Jo vetëm në kokë dhe në qafë ja ku do ta shihni foulardin këtë verë
Foulardi me motive “paisley” i vendosur ne koke ose ne gjate viteve 90’ sot eshte bere nje nga printet me te pelqyera per veshjet dhe aksesoret verore.
ikub.al | para 16 ore |

Parashikimi i motit për sot, 09 Korrik 2020
Parashikimi i motit për sot, 09 Korrik 2020
Sipas parashikimit te meteorologeve te MeteoAlb, moti mbi vendin tone gjate dites se sotme do te jete i qendrueshem ne pjesen me te madhe te territorit te vendit. Ne oret e pasdites do te kete vranesira te lehta ne ...
ikub.al | para 18 ore | 62 artikuj te ndërlidhur »

Hile të vogla në larje që mund t’i bëjnë rrobat tuaja të shkëlqejnë nga pastërtia
Hile të vogla në larje që mund t’i bëjnë rrobat tuaja të shkëlqejnë nga pastërtia
Ne kete artikull, ne do te ndajme disa hile qe mund te ulin ndjeshem kohen qe ju harxhoni per larjen, nderjen dhe tharjen e rrobave tuaja. Ja si ta beni larjen e rrobave me lavatriçe nje proces te shpejte dhe te ...
ikub.al | para 24 ore | 2 artikuj te ndërlidhur »

8-të sandalet me taka më elegante
8-të sandalet me taka më elegante
Sandalet me taka jane trendi i veres. Me keto sandale ju do te dukeni nje femer joshese dhe shume elegante. Sandalet e veres kombinohen me gjithçka sepse ky stil ka rripa te holle fine. Ngjyrat natyrale te sandaleve me ...
ikub.al | 08-Jul-2020 20:52 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Krijohet karrigia e zyrës për ata që duan të ulen ‘këmbëkryq’
Krijohet karrigia e zyrës për ata që duan të ulen ‘këmbëkryq’
Pranojeni se gjithmone keni menduar te qendroni sa me rehat ne pune, te vendosni kembet diku apo t’i mbani kembekryq. Me ne fund nje lajm i mire per te gjithe ata qe kane deshiruar rehatine ne zyre. Perderisa ne nuk ...
ikub.al | 08-Jul-2020 20:37 |

Trendi i pizhameve verore
Trendi i pizhameve verore
Nese deri me tani keni shikuar shumellojshmerine e veshjeve per te dale jashte, mendoni pak minuta per pizhamet e darkes. Pizhamet verore jane kthyer ne mode sepse stili i tyre sa vjen e behet edhe me i bukur. Duke ...
ikub.al | 08-Jul-2020 19:59 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse masazhoni veshët
Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse masazhoni veshët
Te gjithe perjetojme stres, ankth, dhimbje koke ose pergjumje ne momente te veshtira te jetes. Por mos u shqetesoni sepse zgjidhja eshte shume e thjeshte, mjafton nje masazh ne vesh. Masazhi ne vesh eshte nje ndjesi ...
ikub.al | 08-Jul-2020 18:50 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Itali. Buletini i datës 08 Korrik
Itali. Buletini i datës 08 Korrik
Sipas buletinit te dates 08 Korrik 2020 te Emergjencave Civile, ne 24 oret e fundit ne Itali jane regjistruar 193 infeksione te reja nga 50.443 teste te kryera, si dhe 15 vdekje, qe e çojne numrin e pergjithshem te ...
ikub.al | 08-Jul-2020 18:30 | 18 artikuj te ndërlidhur »

5 truke për ‘punët e shtëpisë’
5 truke për ‘punët e shtëpisë’
Nje nene e dy femijeve, e cila njihet per shtepine e saj te thjeshte dhe te organizuar, ka ndare gjashte truket 'qe ndryshojne jeten' e çdo pronarje te shtepise. Olivia White, 31 vjeçe nga Melbourne, eshte shume e ...
ikub.al | 08-Jul-2020 17:35 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Çfarë ndodhi kur Kate dhe Meghan u takuan për herë të parë?
Çfarë ndodhi kur Kate dhe Meghan u takuan për herë të parë?
Marredhenia midis Kate dhe Meghan Markle ka perfunduar ne qender te vemendjes qe kur Dukesha e Sussex hyne ne familjen mbreterore angleze se bashku me Princin Harry. Edhe para dasmes mbreterore te çiftit, me 19 maj ...
ikub.al | 08-Jul-2020 17:11 |

8 mënyra si të flini në vendet e ndryshme nëse nuk jeni në shtrat
8 mënyra si të flini në vendet e ndryshme nëse nuk jeni në shtrat
Shtrati eshte vendi ku te gjithe gjejne qetesine pas dites se lodhshme. Ndonjehere na flihet aq shume gjume saqe nuk mendojme se ku jemi dhe fleme edhe pa pasur shtratin aty. Te gjitheve mund t’iu kete ndodhur t’iu zeje ...
ikub.al | 08-Jul-2020 16:47 |

Këto janë pantoflat që do të doni t’i vishni gjithë verës
Këto janë pantoflat që do të doni t’i vishni gjithë verës
Tani pantoflat patjeter qe kane ndryshuar stil dhe meritojne shume me teper sesa te etiketohen thjesht si kepuce “pushimi”. Ne fakt, ka variante kaq elegante, sa qe mund t’i vishni jo vetem ne plazh dhe ne qytet por ...
ikub.al | 08-Jul-2020 16:44 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Keni frikë të martoheni? Ja nga se vuani
Keni frikë të martoheni? Ja nga se vuani
Gamofobia eshte frika iracionale nga martesa. Ndikon si tek burrat ashtu edhe te grate pa asnje dallim dhe nuk ka asnje lidhje me partnerin tuaj. Rezultati eshte nje vete-sabotim (i pavetedijshem) i marredhenieve nga te ...
ikub.al | 08-Jul-2020 16:32 |

Pse duhet ta “thyeni" dietën të paktën një herë në javë?
Pse duhet ta “thyeni" dietën të paktën një herë në javë?
Kjo mund te jete nje strategji e dobishme per ta bere dieten me te qendrueshme, aq sa shumica dermuese e dietave e parashikojne ate
ikub.al | 08-Jul-2020 16:03 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Ngjyrat e flokëve që dallohen me metra larg
Ngjyrat e flokëve që dallohen me metra larg
Psikologet thone se ngjyrosja e flokeve mund te kthehet ne varesi te femrat. Arsyeja per kete eshte nje deshire e madhe te femrat per te ndryshuar rutinen e tyre te zakonshme. Ndersa ne duhet t'iu permbahemi zakoneve ...
ikub.al | 08-Jul-2020 15:51 | 4 artikuj te ndërlidhur »

Të fiksuar pas pastërtisë? Ja si ta bëni shtëpinë të shkëlqejë!
Të fiksuar pas pastërtisë? Ja si ta bëni shtëpinë të shkëlqejë!
Pra, ne vend qe te kaloni nje dite te tere per pastrim, mund te provoni disa truket qe do ta bejne jeten tuaj me te lehte.
ikub.al | 08-Jul-2020 15:31 | 3 artikuj te ndërlidhur »

10 sjelljet e turpshme që bëjnë fëmijët pa dijeninë e prindërve
10 sjelljet e turpshme që bëjnë fëmijët pa dijeninë e prindërve
Femijet mund te flasin fjale te ‘pista’ dhe te bejne veprime te keqija. Pra femija juaj nuk ka aspak turp te kruaje hundet ne publik apo te lepije dyshemene. Gjithashtu ata se kane problem te hane ushqimin qe kane ...
ikub.al | 08-Jul-2020 15:10 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Ja çfarë ndodh nëse vendosni një kub akulli në qafë
Ja çfarë ndodh nëse vendosni një kub akulli në qafë
Ne vazhdojme te kerkojme mjete moderne per te qendruar te rinj, por nuk duhet te harrojme qe ato te vjetrat funksionojne po aq mire. Akupunktura dhe terapia me akull jane perdorur me shekuj dhe mund te ndihmojne me ...
ikub.al | 08-Jul-2020 14:56 |

5 gjëra që duhet të bëni çdo ditë sapo të zgjoheni në mëngjes
5 gjëra që duhet të bëni çdo ditë sapo të zgjoheni në mëngjes
Ajo qe duhet te beni eshte te shtoni disa aktivitete te thjeshta por shume te efektshme ne te dhe fillimi i dites tuaj do te behet shume me i lehte. Ne kemi zgjedhur pese rituale te dobishme ne mengjes qe ndoshta i keni ...
ikub.al | 08-Jul-2020 14:19 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Foto që vërtetojnë se edhe celebritetet janë njerëz si “ne”
Foto që vërtetojnë se edhe celebritetet janë njerëz si “ne”
Ne fakt, shume prej tyre kane tendence te bejne nje jete te zakonshme: kopshtarine gjate fundjavave, gatimet apo marrjen me femijet. Ne mblodhem disa foto qe deshmojne se jeta jone eshte me e ngjashme me jeten e te ...
ikub.al | 08-Jul-2020 13:42 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ja pse duhet të pini çaj të ftohtë çdo ditë
Ja pse duhet të pini çaj të ftohtë çdo ditë
Çaji i ftohte zakonisht behet nga çaji i zi, por mund te perdorni çdo lloj çaji qe ju pelqeni, duke perfshire çajret jeshil, te bardhe dhe bimor. Ne fakt, perfitimet shendetesore mund te ndryshojne ne baze te llojit te ...
ikub.al | 08-Jul-2020 13:30 | 3 artikuj te ndërlidhur »

Ekspertët rekomandojnë disa rregulla për të pasur flokë të shëndetshëm dhe me volum
Ekspertët rekomandojnë disa rregulla për të pasur flokë të shëndetshëm dhe me volum
Ne zbulojme 9 keshilla qe mund te ndihmojne floket tuaj te qendrojne te fresket dhe voluminoz per me gjate.
ikub.al | 08-Jul-2020 12:45 |

Njihuni me zogun që ngjan si top dhe bën sparkatën si Van Damme
Njihuni me zogun që ngjan si top dhe bën sparkatën si Van Damme
Dhe ky zog qe duket si nje top i vogel me gezof patjeter qe do ju beje te buzeqeshni. Ky zog jeton kryesisht ne Evrope dhe mund te gjendet ne kallamishte te medhaja ne liqene ose keneta. Ata jane zogj te forte me bishta ...
ikub.al | 08-Jul-2020 12:10 |

12 Foto që dëshmojnë pse nuk duhet të besoni kurrë steriotipet
12 Foto që dëshmojnë pse nuk duhet të besoni kurrë steriotipet
Per shembull, shume njerez menjehere mendojne per nje njeri me pamje ndoshta jo normale kur duhet te imagjinojne se si duket nje shkencetar. Ndersa nje biznesmen i suksesshem mendohet gjithmone si nje person i pashem me ...
ikub.al | 08-Jul-2020 11:49 |

Maska transparente për personat që nuk dëgjojnë
Maska transparente për personat që nuk dëgjojnë
Nje grua ka menduar edhe per personat qe nuk degjojne, ndersa ju vendosni maske normale ata nuk mund te lexojne buzet, keshtu qe zgjidhja eshte nje maske transparente. Claire Cross, 45 vjeçe, nga Devon, ka qepur 100 ...
ikub.al | 08-Jul-2020 11:49 | 2 artikuj te ndërlidhur »

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved