ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 11/08/2020 06:00

INTERVISTA/ “Nga rehabilitimi i pasojave të tërmetit te negociatat”, ambasadori Soreca rrëfen çfarë e pret Shqipërinë këtë vit

INTERVISTA/ “Nga rehabilitimi i pasojave të tërmetit te negociatat”, ambasadori Soreca rrëfen çfarë e pret Shqipërinë këtë vit
“Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të metodologjisë ekzistuese të zgjerimit, ndërsa zgjerimi duhet të diskutohet nga Këshilli ...
GazetaTema | 19-Jan-2020 17:57
“Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të metodologjisë ekzistuese të zgjerimit, ndërsa zgjerimi duhet të diskutohet nga Këshilli ...

Çfarë e pret Shqipërinë këtë vit…/ Soreca: Në krye të agjendës së integrimit, SPAK dhe BKH
mapo.al Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca: Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të metodologjisë ekzistuese të ...
Mapo | 19-Jan-2020 17:42
mapo.al Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca: Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të metodologjisë ekzistuese të ...

‘Mbi 140 vende dhe organizata të ftuara në Konferencën e Donatorëve’, Soreca tregon objektivat për 2020: Në krye të axhendës, SPAK dhe BKH
2020-a do të jetë një vit shumë i rëndësishëm për Shqipërinë. Ajo do të gjendet përballë një sfide të mbartur të çështjes së negociatave me Bashkimin Europian, sikurse edhe do të përballet me planin e rimëkëmbjes së ...
BalkanWeb | 19-Jan-2020 16:48
2020-a do të jetë një vit shumë i rëndësishëm për Shqipërinë. Ajo do të gjendet përballë një sfide të mbartur të çështjes së negociatave me Bashkimin Europian, sikurse edhe do të përballet me planin e rimëkëmbjes së ...

INSTAT: Përgatituni për një vit të vështirë
Me mbarimin e projekteve të mëdha, pasojave të tërmetit, sidomos në turizëm, emigrimin që po godet fuqinë punëtore e produktivitetin e kompanive, krizën e tej zgjatur politike, ambientin e rënduar për të bërë biznes, që ...
Telegraf | 19-Jan-2020 11:35
Me mbarimin e projekteve të mëdha, pasojave të tërmetit, sidomos në turizëm, emigrimin që po godet fuqinë punëtore e produktivitetin e kompanive, krizën e tej zgjatur politike, ambientin e rënduar për të bërë biznes, që ...

Soreca tregon objektivat per 2020: Ne krye te axhendes, SPAK dhe BKH
2020-a do të jetë një vit shumë i rëndësishëm për Shqipërinë. Ajo do të gjendet përballë një sfide të mbartur të çështjes së negociatave me Bashkimin Europian, sikurse edhe do të përballet me planin e rimëkëmbjes së ...
Lajmi i Fundit | 19-Jan-2020 17:35
2020-a do të jetë një vit shumë i rëndësishëm për Shqipërinë. Ajo do të gjendet përballë një sfide të mbartur të çështjes së negociatave me Bashkimin Europian, sikurse edhe do të përballet me planin e rimëkëmbjes së ...

Nga tërmeti të negociatat, Soreca: Çfarë e pret Shqipërinë këtë vit
Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca ka thene në një intervistë për Monitor se Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të ...
Gazeta Dita | 19-Jan-2020 16:53
Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca ka thene në një intervistë për Monitor se Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të ...

Një ambasador i BE-së, jo një ministër më shumë në qeverinë e z. Rama
Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka dhënë një intervistë për revistën “ Monitor ” gjatë së cilës pyetet për një sërë çështjesh që prekin vendin. Teksa lexon përgjigjet e ambasadorit kupton se ke ...
Respublica | 19-Jan-2020 14:14
Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka dhënë një intervistë për revistën “ Monitor ” gjatë së cilës pyetet për një sërë çështjesh që prekin vendin. Teksa lexon përgjigjet e ambasadorit kupton se ke ...

2020 pritet të jetë një vit sfidues për ndërtimin, taksat do rrisin çmimet e apartamenteve
Për aktorët kryesorë të sektorin të ndërtimit në vend 2020 pritet që të jetë një vit sfidues. Tërmeti i fuqishëm në 26 nëntor nxori në pah problematikat që lidheshin ngushtësisht me këtë sektor dhe me cilësinë e ...
Monitor | 18-Jan-2020 22:08
Për aktorët kryesorë të sektorin të ndërtimit në vend 2020 pritet që të jetë një vit sfidues. Tërmeti i fuqishëm në 26 nëntor nxori në pah problematikat që lidheshin ngushtësisht me këtë sektor dhe me cilësinë e ...

Koncesionet e Ramës, po e “gërryejnë” ekonominë e Shqipërisë…
Për 11 mujorin 2019, eksportet ranë me 4%, tkurrja më e lartë që nga 2015-a. Të tre grupet kryesore “Tekstile dhe këpucë”, “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” dhe “Materiale ndërtimi dhe metale”, që përbëjnë ...
Standard | 19-Jan-2020 13:04
Për 11 mujorin 2019, eksportet ranë me 4%, tkurrja më e lartë që nga 2015-a. Të tre grupet kryesore “Tekstile dhe këpucë”, “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike” dhe “Materiale ndërtimi dhe metale”, që përbëjnë ...

Soreca: ‘Nga tërmeti të negociatat, çfarë e pret Shqipërinë këtë vit’
Flet ambasadori i BE-së në Shqipëri, z. Luigi Soreca: Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të metodologjisë ekzistuese të ...
Monitor | 18-Jan-2020 22:08
Flet ambasadori i BE-së në Shqipëri, z. Luigi Soreca: Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të metodologjisë ekzistuese të ...

BSH: Tërmeti zbeh pritjet për rritjen ekonomike, ja tre sfidat e këtij viti
Për vitin 2020, Banka e Shqipërisë gjykon se inercia pozitive e rritjes ekonomike do të tejkalojë pasojat negative, që mund të vijnë nga tërmeti. Kjo do të thotë se, edhe duke testuar skenarë relativisht ekstremë të ...
Monitor | 18-Jan-2020 22:08
Për vitin 2020, Banka e Shqipërisë gjykon se inercia pozitive e rritjes ekonomike do të tejkalojë pasojat negative, që mund të vijnë nga tërmeti. Kjo do të thotë se, edhe duke testuar skenarë relativisht ekstremë të ...

BE dhe zyrtarët në Tiranë fshehin miliardat e shpenzuara në Shqipëri
Skandali/ Monitorimi i projekteve të huaja. AAPAA- agjencia e akredituar nga BE ka refuzuar t’i përgjigjet kërkesave për informacion të KLSH, duke duke mbajtur “top-secret” raportet dhe veprimtarinë e saj në lidhje me ...
Telegraf | 18-Jan-2020 12:29
Skandali/ Monitorimi i projekteve të huaja. AAPAA- agjencia e akredituar nga BE ka refuzuar t’i përgjigjet kërkesave për informacion të KLSH, duke duke mbajtur “top-secret” raportet dhe veprimtarinë e saj në lidhje me ...

Colangeli i BERZH: Rreziqet që lidhen me PPP-të, rritja do përshpejtohet këtë vit
Flet Matteo Colangeli, kreu i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në Shqipëri: Është më e rëndësishme, sipas mendimit tim, t’i kushtohet vëmendje qëndrueshmërisë së rritjes ekonomike, veçanërisht në ...
Monitor | 18-Jan-2020 22:08
Flet Matteo Colangeli, kreu i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në Shqipëri: Është më e rëndësishme, sipas mendimit tim, t’i kushtohet vëmendje qëndrueshmërisë së rritjes ekonomike, veçanërisht në ...

Turizmi optimist por me doza të moderuara për shkak të tërmetit
Turizmi pritet të ndjejë efektet e tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit por turoperatorët mbeten optimistë se sërish shifrat do të jenë pozitive. Gjithsesi dozat e tyre të optimizmit janë të moderuara dhe nënvizojnë se ...
Monitor | 18-Jan-2020 22:04
Turizmi pritet të ndjejë efektet e tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit por turoperatorët mbeten optimistë se sërish shifrat do të jenë pozitive. Gjithsesi dozat e tyre të optimizmit janë të moderuara dhe nënvizojnë se ...

Përgatituni për një vit të vështirë
Me mbarimin e projekteve të mëdha, pasojave të tërmetit, sidomos në turizëm, emigrimin që po godet fuqinë punëtore e produktivitetin e kompanive, krizën e tej zgjatur politike, ambientin e rënduar për të bërë biznes, që ...
Monitor | 17-Jan-2020 22:08
Me mbarimin e projekteve të mëdha, pasojave të tërmetit, sidomos në turizëm, emigrimin që po godet fuqinë punëtore e produktivitetin e kompanive, krizën e tej zgjatur politike, ambientin e rënduar për të bërë biznes, që ...

Përgatituni për një vit të vështirë
Ornela Liperi Rastësia ka qenë shoqëruesi më i mirë i zhvillimit ekonomik në vitet e fundit. “Tregtia, Transporti, Akomodimi dhe shërbimi ushqimor” ishte sektori që udhëhoqi rritjen për 9 muajt e 2019-s, sipas të ...
Gazeta Dita | 18-Jan-2020 11:52
Ornela Liperi Rastësia ka qenë shoqëruesi më i mirë i zhvillimit ekonomik në vitet e fundit. “Tregtia, Transporti, Akomodimi dhe shërbimi ushqimor” ishte sektori që udhëhoqi rritjen për 9 muajt e 2019-s, sipas të ...

Pasiguritë për rritjen janë shtuar këtë vit, klima e biznesit duhet përmirësuar
Flet Presidenti i Universitetit Europian të Tiranës, Selami Xhepa Presidenti i Universitetit Europian të Tiranës, Selami Xhepa, nuk parashikon ndonjë ndryshim të ndjeshëm në dinamikat e rritjes ekonomike këtë vit, ...
Monitor | 17-Jan-2020 22:08
Flet Presidenti i Universitetit Europian të Tiranës, Selami Xhepa Presidenti i Universitetit Europian të Tiranës, Selami Xhepa, nuk parashikon ndonjë ndryshim të ndjeshëm në dinamikat e rritjes ekonomike këtë vit, ...

Flet shefi i FMN-së: Tërmeti s’do ketë efekt afatgjatë në ekonomi, më i prekuri turizmi
Flet Shefi i Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Jan Kees Martijn Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) pret që rritja në 2020 ka të ngjarë të jetë më e ulët sesa 3.5 për qind, si rrjedhojë e pasojave të ...
Monitor | 17-Jan-2020 22:08
Flet Shefi i Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë, Jan Kees Martijn Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) pret që rritja në 2020 ka të ngjarë të jetë më e ulët sesa 3.5 për qind, si rrjedhojë e pasojave të ...

Salim e Bankës Botërore: Menaxhoni me kujdes rreziqet fiskale!
Flet Znj. Maryam Salim, Përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore në Shqipëri Ekonomia shqiptare pritet të ndikohet nga një sërë faktorësh në 2020-n, të brendshëm dhe të jashtëm. Znj. Maryam Salim, Përfaqësuesja e ...
Monitor | 17-Jan-2020 22:08
Flet Znj. Maryam Salim, Përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore në Shqipëri Ekonomia shqiptare pritet të ndikohet nga një sërë faktorësh në 2020-n, të brendshëm dhe të jashtëm. Znj. Maryam Salim, Përfaqësuesja e ...

Tërmeti dhe kriza politike do të ngadalësojnë ekonominë
Prof. Dr. Adrian Civici, Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë Duke pasur parasysh faturën shumë të lartë të dëmeve nga tërmeti, që nga dita në ditë po i afrohet shumës prej 700-800 milionë euro, mendoj se gjatë 2020 do ...
Monitor | 17-Jan-2020 22:05
Prof. Dr. Adrian Civici, Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë Duke pasur parasysh faturën shumë të lartë të dëmeve nga tërmeti, që nga dita në ditë po i afrohet shumës prej 700-800 milionë euro, mendoj se gjatë 2020 do ...

12
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved